20230810-113506.jpg
Od lewej Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, Prezydent Kielc Bogdan Wenta, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowsky, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Tomasz Jamka, Członek Zarządu Województwa.

Udział świętokrzyskich firm w odbudowie Ukrainy - konferencja w listopadzie w Targach Kielce!

10 sierpnia 2023
„Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” to wydarzenie, którego celami będą włączenie świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Zostanie przeprowadzone 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Umowy na organizację konferencji zostały podpisane w czwartek, 10 sierpnia.

Polsko-ukraińską konferencję zorganizują Miasto Kielce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Targi Kielce będą pełniły rolę gospodarza, a więc przygotują i przeprowadzą wydarzenia pod względem technicznym, będą także wspierać organizatorów w promocji wydarzenia.

 

Podczas listopadowego przedsięwzięcia „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” zostaną podjęte tematy dotyczące włączenia świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy, promocji Stron oraz wsparcia w rozwoju obu państw. Będzie mowa o potencjalnych źródłach i sposobach finansowania odbudowy Ukrainy, znaczeniu partnerstw regionalnych i lokalnych w kontaktach dwustronnych Polski i Ukrainy. Będą także prezentowane przykłady udanych inwestycji kieleckich i winnickich w sąsiednim kraju, sieciowania i kojarzenia uczestników wydarzenia.

 

– Żywimy nadzieję, że niedługo nastąpi kres agresji rosyjskiej i wojny u naszych wschodnich przyjaciół i nastąpi odbudowa, niestety bardzo zniszczonej i dotkliwie cierpiącej Ukrainy. Jako województwo chcemy partycypować w logistyce związanej z transportem naszych partnerów z Ukrainy i do Ukrainy, zabezpieczeniem zakwaterowania i wyżywienia oraz innymi wyzwaniami związanymi z planowaną w listopadzie konferencją – mówił podczas konferencji prasowej w Targach Kielce Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

 

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zaznaczał, że celem nadrzędnym jest włączenie Polski w proces powojennej odbudowy Ukrainy, który wymagać będzie przede wszystkim otwartości, dialogu i współpracy między krajami, a także aktywności na wielu różnych polach, które przyczynią się do rozwoju obu państw. - Wiem, że wielu kieleckich przedsiębiorców jest zainteresowanych współpracą z ukraińskim biznesem oraz pomocą w odbudowaniu tamtejszej gospodarki. Taka kooperacja daje także wiele możliwości naszym firmom – podkreślił Prezydent Wenta.

 

W przygotowanie konferencji zaangażowani są też przedstawiciele władz Winnicy i obwodu winnickiego. Wiaczesław Wojnarowsky, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, który był obecny podczas czwartkowego podpisania umów w Targach Kielce wyraził słowa wdzięczności wobec kielczan i Polaków.

 – W imieniu moich rodaków, mojego kraju, który w tej chwili walczy nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale tak naprawdę o wybór cywilizacyjny Europy, serdecznie dziękuję za szlachetną postawę władz województwa i każdego mieszkańca w pomocy dla mojego kraju i moich rodaków przebywających licznie w regionie świętokrzyskim. Teraz, kiedy w Ukrainie odbywa się tak naprawdę ludobójstwo, naród polski stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim w tej ciężkiej walce – powiedział. Podkreślił, że bardzo ważna dla zwycięstwa jest także sprawnie działająca gospodarka.  

 

Targi Kielce współpracują z firmami z Ukrainy 

 

Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń podkreślił, że cały czas ośrodek współpracuje z ukraińskimi firmami na gruncie biznesowym. - Podczas wydarzeń targowych w tym roku gościliśmy 22 wystawców z Ukrainy, kolejne pięć przedsiębiorstw zaprezentuje ofertę podczas wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO.  Udział w naszych wystawach to dla firm okazja do zaistnienia na polskim rynku, sprzedaży produktów i zarobku. W ten sposób także można wspierać Ukrainę w wygraniu wojny, stabilizując sytuację gospodarczą w tym kraju. Prowadzimy wspólnie normalną działalność biznesową, co służy i Ukrainie, i przedsiębiorcom i Targom Kielce. Wierzę, że nasza dzisiejsza współpraca zaprocentuje po zakończeniu wojny, będziemy tam bardziej rozpoznawalni – zaznaczył Prezes Mochoń.

 

Targi Kielce są znane na rynku ukraińskim. W latach 2004 – 2008 organizowały targi przetwórstwa tworzyw sztucznych PlastUkraina, w 2005 i 2006 przeprowadziły odpowiednik targów budownictwa infrastrukturalnego Autostrada – Road Engineering, w 2016 i 2017 przygotowywały rolniczą wystawę Euroagro we Lwowie z udziałem polskich przedsiębiorstw, a w 2018 - Targi Lwów Bike Expo.

 

- Mam nadzieję, że w lepszych czasach wrócimy do tej współpracy. Dziś, mając tyle wspólnych doświadczeń, tym bardziej cieszę się, że konferencja polsko – ukraińska zostanie przeprowadzona w naszym ośrodku. Centrum Kongresowe to najlepsze miejsce w Kielcach na przeprowadzenie tego wydarzenia - podkreślił dr Andrzej Mochoń.  

Konferencja „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”  zostanie przeprowadzona 21 listopada 2023 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

 

 

Polecane aktualności
21 listopada 2023
Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” w Targach Kielce stała się ważnym w umacnianiu polsko-ukraińskich więzi gospodarczych wydarzeniem. Dzięki niej, wiele firm z obu krajów zainicjowało dialog, który może przekształcić się w trwałe partnerstwa. Celem wspólnych działań jest wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie odbudowie.