1.JPG

Przedsiębiorczość i innowacje w kontekście edukacyjnym, czyli konferencja ŚCDN w Centrum Kongresowym

22 listopada 2022
Dlaczego warto kształcić się za granicą, ale na stałe osiąść w Polsce? W jaki sposób rozwinąć innowacyjność i przedsiębiorczość? Czy prowadzenie biznesu to satysfakcjonujące wyzwanie? Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć uczestnicy konferencji Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod hasłem „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”, zorganizowanej 22 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Spotkanie przyciągnęło do Centrum Kongresowego Targów Kielce około 400 osób, spośród których zdecydowaną większość stanowili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego. Towarzyszyli im nauczyciele, którzy również byli adresatami wykładów, ale też naukowcy i przedsiębiorcy, którzy na scenie i w kuluarach dzielili się z słuchaczami własnymi doświadczeniami.

Wydarzenie rozpoczął występ Zuzanny Bery, znanej między innymi z programu The Voice Kids, która zaśpiewała utwór „Jaskółka uwięziona” z repertuaru Stana Borysa.

Po muzycznym początku przyszedł czas na przemówienia. Wyemitowano przygotowane specjalnie z okazji konferencji nagranie, na którym głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Mówił o znaczeniu edukacji, ale też promowania innowacyjności i przedsiębiorczości.

Kilka słów do młodzieży skierowali również reprezentujący wojewodę Zbigniewa Koniusza, jego doradca Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Konferencję oficjalnie otworzyła pani Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Po niej głos zabrała pani Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza, czyli współorganizatora spotkania.

Pierwszy przygotowany z okazji konferencji wykład wygłosił profesor Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tematem jego wystąpienia był rozwój potencjału innowacyjności i przedsiębiorczości młodych Polaków. Na scenie pojawiły się również dr nauk ekonomicznych Monika Knefel oraz dyrektor Programu Nauczycielskiego Fundacji Zwolnieni z Teorii Ewa Siemińska.

Po serii wykładów odbyły się panele dyskusyjne z udziałem świętokrzyskich przedsiębiorców. W ramach dyskusji omówiono czynniki warunkujące rozwój przedsiębiorczości młodzieży, cechy niezbędne do bycia przedsiębiorczym oraz działania, jakie można podjąć, by zatrzymać młodych ludzi w regionie.