IMG-7556.JPG
Na scenie zaprezentowało się 13 zespołów, solistów i duetów z całej Polski.

Poezja śpiewana i turystyczna już po raz jedenasty wybrzmiała w Kielcach!

19 listopada 2023
Muzyczny i świąteczny nastrój zagościł 18 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej "Przy Kominku”. Oprócz koncertu kilkunastu zespołów z całej Polski, w trakcie towarzyszącego mu kiermaszu świątecznego wystawcy zachwycali szeroką ofertą regionalnych i naturalnych produktów, wyrobów rękodzielniczych oraz ozdób świątecznych.

W przeglądzie konkursowym Festiwalu „Przy Kominku” zaprezentowało się aż 13 zespołów z całej Polski. Wokaliści, soliści i duety podjęły zmagania m.in. o Grand Prix Festiwalu, nagrodę publiczności oraz specjalną nagrodę imienia Grzegorza Pecla. Nie zabrakło również występów zaproszonych gości: „Gasta Mire”, Ireny Salwowskiej z zespołem oraz grupy „Bez Jacka”.

W trakcie festiwalu za kolorową piosenkę wyróżniono Zespół „Pochmurno”, a dodatkowe wyróżnienia przyznano dla Zespołów: „Gędzi Chór”, „Inisheer”, „Maryleen” oraz „Szumiłąka”. Na podium w walce o nagrody pieniężne od Domu Kultury Białogon znaleźli się na miejscu trzecim: Zespół „MuzyKuny”, na miejscu drugim Marcin Skrzypczak oraz Zespół „Pod Prąd”, a na miejscu pierwszym Roman Tkaczyk.

Grand Prix XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” przyznano Zespołowi „Pod Fryzjerką”. Nagrodę publiczności otrzymał Zespół Inisheer, a nagroda specjalna im. Grzegorza Pecla trafiła do Zespołu MuzyKuny.

Nagroda specjalna Sołtysa Wsi Bilcza za nawiązania do tradycji świętokrzysko-etniczno-ludowej trafiła do Zespołu Gędzi Chór. Jerzy Krużel przyznał nagrodę specjalną Magazynu Piosenki Studenckiej „Mikroklimat” Zespołowi Pod Prąd.

W trakcie festiwalu nominowano również Zespół Tabor Absurdum oraz Pod Fryzjerką do udziału w 52 Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej „Bazuna” 2024, Zespoły Pod Prąd i Pochmurno do udziału w 57 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej 2024 w Szklarskiej Porębie, a Zespoły Pod Fryzjerką wraz z synkiem Frankiem, Szumiłąka oraz Pochmurno na trzydniowy pobyt do Zajazdu Pod Caryńską.

Oprócz koncertów, uczestnicy Festiwalu „Przy Kominku” mogli spróbować naturalnych soków pełnych witamin od Notoszok, różnorodnych słodyczy czy pysznych wyrobów od Koła Gospodyń Wiejskich w Korytkowie. Swoją ofertą zachwycili również producenci wyrobów rękodzielniczych: NitkiAtki w towarzystwie igły i szydełka z ręcznie robioną biżuterią artystyczną i maskotkami szydełkowymi oraz Aldi - art produkująca wykonane ręcznie ozdoby świąteczne. Chętni mogli nabyć także produkty do codziennej pielęgnacji i kosmetyki od przedstawicielek marki Mary Kay, najnowsze pozycje wydawnictwa regionalnego oraz zobaczyć prezentację fotografii pt. „Muzyka jesieni” z portretami muzyków zespołu Gędzi Chór.

Częścią wydarzenia był również plebiscyt muzyczny „Co gram. Gdzie mieszkam”, gdzie na specjalnie zaaranżowanych stoiskach prezentują się wykonawcy.

Festiwal „Przy Kominku” to wydarzenie organizowane w Centrum Kongresowym Targów Kielce od 2013 roku.