20230418-103934.jpg

Krajowa kampania „Otwarte miasta i wsie – mapowanie i współpraca dla Ukrainy” rozpoczęta w Centrum Kongresowym

18 kwietnia 2023
Sala Kappa i Lambda Centrum Kongresowego stały się we wtorek miejscem rozmów na temat możliwości, jakie niesie portal Mapuj Pomoc, który łączy podmioty wspierające z osobami z Ukrainy potrzebującymi tego wsparcia.  
Celem krajowej kampanii „Otwarte miasta i wsie – mapowanie i współpraca dla Ukrainy” jest szybkie łączenie pracowników sektora pomocy, zarówno tej organizowanej przez samorządy, jak i organizacje pozarządowe z osobami, które pomocy potrzebują i nakierowanie ich do źródła uzyskania właściwego wsparcia. 

- W obliczu wojny w Ukrainie, a w konsekwencji ogromnej fali uchodźców, żadne państwo, żaden samorząd, żadna instytucja nie podołałaby odpowiedzieć na takie oblicze kryzysu, działając w pojedynkę. Jedynie solidarność międzynarodowa, międzymiastowa, międzysektorowa, sprawiły, że dziś z dumą możemy powiedzieć, że stawiliśmy czoła temu trudnemu wyzwaniu – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta i dodał, że tego typu spotkania i współpraca są bardzo potrzebne.

- Nadal potrzebna jest pomoc oraz pełne i sprawdzone informacje, gdzie można ją otrzymać. Bardzo cieszę się z obecności w Kielcach różnych środowisk: międzynarodowych, rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Współpraca jest konieczna przy pomocy humanitarnej i w przyszłości przy pomocy odbudowy Ukrainy – podkreślił prezydent Kielc.

- Portal Mapuj Pomoc powstał ponad rok temu, aby pokazać kto, gdzie i jakiego typu pomoc oferuje uchodźcom. Mamy już 1500 organizacji w Polsce i w Ukrainie, mamy podział na pomoc prawną, psychologiczną czy żywnościową. Teraz powstała kampania „Otwarte miasta i wsie”. Zależy nam, aby równie łatwo można było odnaleźć informacje o pomocy kierowanej przez wszystkie samorządy i instytucje samorządowe i rządowe – mówiła Monika Miłowska, prezeska Fundacji CultureLab i założycielka portalu Mapuj Pomoc. – Tylko dzięki temu, że będziemy się dobrze znać międzysektorowo w Polsce i w Ukrainie, pomoc będzie mogła być prowadzona na bardzo dobrym poziomie.  
Kampania Otwarte Miasta i Wsie wspomoże informacyjny rozwój platformy i pozwoli włączyć jej funkcjonalności w codzienne działania pracowników samorządowych. Kolejne spotkania odbędą się w 20 polskich miastach.
Organizatorami kampanii są Urząd Miasta Kielce i Fundacja CultureLab, twórca Mapuj Pomoc wraz z partnerami: Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Województw RP, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin RP oraz Związkiem Ukraińców Polskich.