joinIn-flaga.jpg
Ambasador Ukrainy Vasyl Zwarycz oraz Viacheslav Sokolovyi, przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej wręczyli Prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie flagę polsko - ukraińską podpisaną przez Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Biznesowe kontakty firm polskich i ukraińskich nawiązane podczas konferencji Join In w Targach Kielce

21 listopada 2023
Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” w Targach Kielce stała się ważnym w umacnianiu polsko-ukraińskich więzi gospodarczych wydarzeniem. Dzięki niej, wiele firm z obu krajów zainicjowało dialog, który może przekształcić się w trwałe partnerstwa. Celem wspólnych działań jest wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie odbudowie.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Miasto Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Targach Kielce, udział wzięli przedstawiciele instytucji wspierających współpracę polsko – ukraińską oraz firm z obu krajów, którzy widzą pole do współpracy.  

 

Wasyl Zwarycz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Polsce  zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy ukraińscy i polscy dziś stoją ramię w ramię w kwestii odbudowy wyniszczanego wojną kraju. – Odbudowa zaczyna się tu i teraz. Zachęcam, by już teraz budować partnerstwa, przyjazne relacje, przygotowywać się do wspólnych realizacji. Wierzę, że razem możemy więcej – zaznaczał ambasador.  

 

Z kolei Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, wyjaśniał, że współpraca gospodarcza rozwija się żywiołowo, w 2021 roku obroty polskich i ukraińskich firm przekroczyły 12,5 mld dolarów. - To pokazuje, jak ogromna siła jest we współpracy. Po wybuchu wojny, w  tych ekstremalnych warunkach nasza współpraca gospodarcza rośnie. Za ostatnie siedem miesięcy obroty przekroczyły 9 mld. Polskie firmy nie opuściły Ukrainy. Barlinek, Cersanit to symbole kieleckiej obecności w Ukrainie - zaznaczał prezes Jacek Piechota. Jak wyjaśnia, współpraca będzie przybierała na znaczeniu w czasie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Ważna będzie kooperacja firm m.in. z branży nowych technologii, czy odnawialnych źródeł energii.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że na przestrzeni 65 lat współpracy z miastem Winnica znamienne są działania wskazujące, że to ludzie budują kapitał partnerstwa i przyjacielstwa. - Kontakt człowiek z człowiekiem jest kluczowy dla biznesu – zaznaczał.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wskazywał, że przestrzeń do współpracy powstaje nie tylko w obszarach metalurgiczno – odlewniczym, rolniczym, przetwórczym, budowniczym, turystycznym, odnawialnych źródeł energii, ale także wsparcia psychologicznego.    

Biznesowe rozmowy o działaniu w Ukrainie

W konferencji i spotkaniach networkingowych udział wzięli przedstawiciele 18 firm z Ukrainy oraz kilkunastu polskich przedsiębiorstw różnych branż. Obecni byli reprezentujący m.in. Barlinek, MB Recycling, Annabud, Balker, 4-Eco, Nordisca Ekofiber Polska, Pneumatic Complex, CPP Prema S.A., Kolporter, Jarbud Group. 

- Działamy w Ukrainie do 2015 roku, dziś podczas spotkań nawiązujemy kontakty, które pozwolą nam poszerzyć prace – mówił Andrii Druchynskyi, dyrektor handlowy ABM Recycling, Przedstawiciel MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. k. z Piekoszowa.

/MS/

 

 

 

 

Polecane aktualności
10 sierpnia 2023
„Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” to wydarzenie, którego celami będą włączenie świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Zostanie przeprowadzone 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Umowy na organizację konferencji zostały podpisane w czwartek, 10 sierpnia.