Znamy już najlepszą aplikację miejską

5 lipca 2018

Znamy już najlepszą aplikację miejską

Hackathon Idea Kielce odbył się 15-16 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Była to pierwsza edycja  projektu realizowanego  przez kielecki ratusz w ramach wdrażania strategii smart city, którego współorganizatorem  była również  firma Smart Factor. W  wydarzeniu udział wzięło blisko 170 osób i jak podkreślają organizatorzy, był to największy hackathon organizowany przez urzędy miast w Polsce. W trakcie  dwudniowego maratonu programistycznego, ponad 55 zespołów pracowało nad budową aplikacji, które pozwolą podnieść komfort życia w Kielcach. Stworzone rozwiązania dotyczyły m.in. przestrzeni miejskiej, bezpieczeństwa, mobilności oraz komunikacji społecznej. Uczestnicy korzystali z baz danych udostępnionych przez Urząd Miasta Kielce. Dodatkowo, przez cały czas trwania hackathonu, zespoły wspierane były  przez mentorów –  ponad 63 specjalistów w dziedzinie nowych technologii, smart city oraz biznesu, którzy pomagali im udoskonalać aplikacje. Z uczestnikami  maratonu spotkała się również Pani Anna Banaszczyk z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, która mówiła o szansach stwarzanych młodzieży w ramach startupów.

Ostatecznie komisji konkursowej najbardziej do gustu przypadł pomysł zespołu Stąporki z  VI Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego, który opracował aplikację Red Alert, mającą za zadanie usprawnić komunikację między obywatelami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście. Drugie miejsce otrzymała ekipa Command Prompt Team z Politechniki Świętokrzyskiej za aplikację pozwalającą na zmniejszenie kolejek w urzędach i przychodniach, zaś trzecie – kolejny zespól Politechniki Świętokrzyskiej za pomysł zgłaszania informacji i interwencji do odpowiednich służb. Przyznano też wyróżnienia: Codethesa (Politechnika Świętokrzyska) za aplikację ecoCK wspierającą właścicieli samochodów elektrycznych w rezerwacji stacji ładowania; Ad Kielce (II LO im. Śniadeckiego oraz Technikum nr 4 ZSE) za walkę z chaosem reklamowym.

Zwycięskie zespoły przez najbliższe trzy miesiące będą pracować pod opieką firmy Smart Factor, współorganizatora imprezy, nad dopracowaniem aplikacji, tak aby mogły zostać one wdrożone i by mogli korzystać z nich wszyscy mieszkańcy Kielc.