O przyszłości Europy w Centrum Kongresowym

6 marca 2018

O przyszłości Europy w Centrum Kongresowym

Spotkanie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Centrum Europy Lokalnej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Jego celem jest sprowadzenie dyskusji o planach budżetowych do szczebla samorządowego. Tutaj bowiem, jak podkreślają organizatorzy, rodzą się pomysły na ich wykorzystanie, ale także w regionach najmocniej odczujemy ewentualne zmiany w finansowaniu.

Moment spotkania zorganizowanego w Centrum Kongresowym Targów Kielce nie jest przypadkowy – 2 maja Komisja Europejska ma przedstawić założenia budżetu na kolejne lata. Konferencja jest więc  dobrym punktem odniesienia do zmian planowanych w finansowaniu regionalnych przedsięwzięć.   

W Centrum Kongresowym gości powitał Adam Jarubas, który podkreślił znaczenie dzisiejszego spotkania. – Dialog obywatelki jest formą zapoczątkowaną przez Komisję Europejską w 2012 roku. Cieszę się, że właśnie w takiej formule mamy dziś okazję podyskutować, usłyszeć od Pana Dyrektora jego wizję dalszego procesu integracji. Będziemy mieli także okazję zaprezentowania własnej oceny, własnych potrzeb i wyzwań, przed jakimi stoją regiony – podkreślił Marszałek województwa świętokrzyskiego

- Budżet europejski jest jak wielka skarbonka, z której wszyscy możemy czerpać, ale musimy pamiętać, że należy do niej dokładać – przypomniał Marc Lemaître. – Stoją przed nami wyzwania, z którymi musimy sobie poradzić – dodaje Dyrektor.

Spotkanie będzie składać się z dwóch części – rozmowie przedsiębiorców i samorządowców z Dyrektorem generalnym oraz spotkania ze świętokrzyską młodzieżą, która przygotowała specjalny dokument. Młodzi ludzie zawarli w nim swoje propozycje dotyczące strategii rozwoju z uwzględnieniem swoich potrzeb.

(MBr)