BLOG: 5 cech dobrej prezentacji

19 grudnia 2017

BLOG: 5 cech dobrej prezentacji

Każdy z nas uczestniczył na pewno w wielu prezentacjach. Każdy pewnie też trafił na te, które zapadły w pamięć, jak i na te, podczas których dało się usnąć z nudów. Czym charakteryzuje się dobra prezentacja?

Treść to nie tekst

W prezentacji najważniejszy jest przekaz i to właśnie on porywa tłumy. Jeżeli nie jest to prezentacja przed zarządem o realizacji budżetu tylko wystąpienie na konferencji lub spotkaniu branżowych starajcie się ograniczać ilość tekstu na slajdach. Niech będą one punktem zaczepienia do tego co powiecie słuchającym.

Plan

Każdy lubi wiedzieć co go czeka. Polecamy na początku prezentacji omówić to, czego będzie ona dotyczyła i nakreślić plan swojego wystąpienia.

Wizualizacja

Jeżeli możesz coś zwizualizować to zrób to. O wiele lepiej patrzymy na wykresy czy infografiki niż na tabelki z cyframi, których na obrazie z rzutnika prawie nie potrafimy przeczytać.

Kontrast i font

W zależności od tego, czy wyświetlasz swoją prezentację na rzutniku czy na małym ekranie musisz się zastanowić nad tym jak się ona prezentuje. Oczywiście musi być ładna, ale przede wszystkim czytelna. Dobierz kontrast, krój i rozmiar liter tak, aby były czytelne zarówno w pierwszym jak i ostatnim rzędzie.

Podsumowanie

Udało Ci się porwać całą salę? Na pewno po Twoim wystąpieniu pojawią się w głowach uczestników pytania. Podsumuj na koniec to co powiedziałeś i podziel się kontaktem do siebie. Osobny slajd końcowy powinien załatwić sprawę. Zadbaj, aby także był czytelny ponieważ uczestnicy często robią jego zdjęcie, aby dane kontaktowe nie umknęły.

Jak zawsze nie ma złotej rady jak zrobić, żeby prezentacja była rewelacyjna – zależy to od miejsca, tematyki, pory dnia, uczestników a przede wszystkim od prowadzącego. Praktyka czyni mistrza! :)