Kielce miastem kongresowym? - wywiad

7 sierpnia 2017

Kielce miastem kongresowym? - wywiad

Turystyka biznesowa ma coraz większe znaczenie dla miast i regionów. Dzisiaj rozmawiamy z Jackiem Kowalczykiem - dyrektorem Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach. 

Czy Kielce mają szansę zaistnieć w Polsce jako miejsce kongresowe?

 

Oczywiście Kielce już zaistniały na kongresowej mapie Polski. Kilka wydarzeń tego typu zagościło już w Kielcach. Aby jednak duże wydarzenia kongresowe stale gościły w kieleckim ośrodku trzeba zwiększonej aktywności informacyjnej. Także współpraca  podmiotów około targowych wymaga większej koordynacji.

 

Czy prowadzone są badania na temat turystyki biznesowej w świętokrzyskim? Jak wygląda jej udział procentowy i ilościowy?

 

Regionalna Organizacja Turystyczna opracowała branżową Strategię Rozwoju Turystyki w Województwie Świętokrzyskim na lata 2014-2020. Wcześniej prowadzone były ogólnopolskie badania dotyczące postrzegania a także rozwoju tego sektora w regionie. Także przygotowując nową Strategię Rozwoju Województwa do roku 2020 oraz Strategię Badań i Innowacyjności RIS 3 przeprowadzono badania dotyczące m.in. zdefiniowania inteligentnych specjalizacji województwa. Taką horyzontalną specjalizacją dla regionu stała się m.in. branża targowo-konferencyjna. Dla tej branży liderem stała Izba Gospodarcza „Grono Targowe Kielce. Bezpośrednio dla turystyki biznesowej nie prowadzono badań. Z analizy danych GUS wynika, że w 25 obiektach noclegowych działających w Kielcach w 2016 roku udzielono 248 tysięcy noclegów dla 154 tysięcy osób. Zapewne większość to goście targowi lub konferencyjni.

 

Jak wygląda baza noclegowa w regionie? Jak zmieniła się w ostatnich latach?

 

Baza hotelowa w regionie bardzo dynamicznie się rozwija i zmienia. Dziś posiadamy 252 obiekty noclegowe dysponujące blisko 17 tysiącami miejsc. Pod koniec lat 90 w regionie funkcjonowało około 100 obiektów noclegowych z 5 tysiącami miejsc, w  większości substandardowych.  Dziś blisko 150 obiektów jest skategoryzowanych od jednej gwiazdki do pięciu. Na 500 zrealizowanych przez przedsiębiorców inwestycji w ramach  Regionalnego programu Operacyjnego w latach 2008-2016, 75 to projekty z zakresu turystyki (obiekty noclegowe i gastronomiczne, atrakcje turystyczne) o wartości ponad 310 mln złotych.

 

W ramach tych działań we wszystkich świętokrzyskich powiatach powstało:

•   51 obiektów noclegowych (1hotel*****, 1 pensjonat ****,

4 hotele ****, 15 hoteli ***),

•   10 obiektów gastronomicznych,

•   14 atrakcji turystycznych (w tym m.in.  4 stacje narciarskie,

•   3 parki tematyczne.

 

Jakie atrakcje turystyczne województwa są najbardziej popularne?

 

Silnymi turystycznymi markami i miejscami najczęściej odwiedzanymi przez turystów są Bałtów z Jura Parkiem, Święty Krzyż ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Sandomierz, Busko-Zdrój i Solec-Zdrój z licznymi sanatoriami, Pacanów z Europejskim Centrum Bajki. Znaczące miejsce na turystycznej mapie odgrywają także Park Etnograficzny w Tokarni, Zespół Pałacowy w Kurozwękach, Centrum Geoedukacji w Kielcach oraz Jaskinia Raj na Świętokrzyskim Szlaku Archo-Geologicznym, Zamek Królewski w Chęcinach i Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. W ostatnich latach działalność rozpoczęły parki tematyczne Świętokrzyska Polana w Chrustach, Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim, Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej czy Sabat w Krajnie. Region świętokrzyski słynie z tradycji górniczych i przemysłowych. Prawdziwą perłą jest neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca  Świętokrzyskiego, która ma szansę wkrótce znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Myślę, że takim miejscem nieodkrytym jeszcze dla masowego turysty jest Ponidzie, bardzo naturalne i zjawiskowe, ale z ubogą bazą turystyczną. Ciekawym pomysłem, aby wykorzystać potencjał przyrodniczy tego regionu jest utworzenie w Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.

 

Coraz więcej gości konferencji i kongresów poszukuje odpoczynku i relaksu. Czy nasz region sprosta ich oczekiwaniom?

 

Sektor turystyki wellness i spa w ostatnich latach także przeżywa swój dynamiczny rozwój. W regionie powstało kilka obiektów o najwyższym standardzie świadczonych usług. Tego typu obiekty powstały w powiecie buskim oraz najbliższej okolicy Kielc.  Jestem pewien, że gwarantują gościom kongresowym właściwy poziom odpoczynku i relaksu. Busko i Solec-Zdrój odwiedza co roku ponad 100 tysięcy osób.  W 2008 roku w buskich obiektach sanatoryjnych przebywało około 36 tysięcy osób. W 2016 roku sprzedano rekordową liczbę noclegów ponad 700 tysięcy, to więcej o blisko 200 tysięcy niż 6 lat temu. Powiat buski znalazł obok Sopotu w czołówce krajowej miast i powiatów o największej sprzedaży miejsc noclegowych. W ostatnich latach w obu miejscowościach powstały cztery hotele **** dysponujące ponad 800 miejscami noclegowymi o wysokim standardzie. Kolejny obiekt o podobnym standardzie jest  w budowie i będzie dysponować około 200 miejscami noclegowymi. Busko-Zdrój posiada uzbrojone tereny inwestycyjne o wielkości 7 hektarów w strefie A na projekty z zakresu turystyki uzdrowiskowej. Uzdrowiska oferują szeroką paletę zabiegów wodolecznictwa, pitne wody mineralne i własne produkty kosmetyczne oraz doskonale wyposażoną bazę rehabilitacyjno-leczniczą, hotelową oraz obiekty wellness i spa. W 2013 roku w Solcu-Zdroju udostępniono turystom Baseny Mineralne, nowoczesny kompleks uzdrowiskowo – rekreacyjny. Bardzo duży potencjał rozwojowy posiadają, jeszcze nie wykorzystywane do celów leczniczych, wody siarczkowe i termalne w okolicach Kazimierzy Wielkiej. W planach jest utworzenie kompleksu uzdrowiskowego - sanatoriów, obiektów leczniczych i SPA.