Centrum Kongresowe - centrum edukacji

7 pażdziernika 2016

Centrum Kongresowe - centrum edukacji

W I Europejskim Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji oraz towarzyszącym mu Salonowi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji wzięło udział 1475 osób.  Ciekawe produkty stworzone z myślą o edukacji, nagrody dla innowacyjnych szkół, spotkania z autorytetami oświaty były głównymi atrakcjami minionego święta edukacji w Targach Kielce.

Multimedialne dywany, aplikacje wspierające naukę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci, tablice interaktywne, zabawki projektowane metodą smart, oprogramowanie wspierające zarządzanie pracą nauczycieli – to tylko niektóre nowości, jakie można było podziwiać podczas Salonu Technologii i Wyposażenia dla Edukacji w Targach Kielce. Na ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zaprezentowało się blisko 70 wystawców. W Targach Kielce pojawiły się takie marki jak  Samsung, Microsoft, Panasonic, Konica Minolta, HP, Edu Media. Nie zabrakło również głównych wydawnictw,tj. MAC Edukacja, WSiP oraz Nowa Era.

Nagrody, wyróżnienia, innowacje

W ramach Salonu dla Edukacji wręczono medale i wyróżnienia Targów Kielce dla wystawców. Wręczono 14 nagród w kategoriach: technologie; pomoce dydaktyczne; książki, podręczniki, publikacje; system edukacyjny, innowacje w edukacji; laboratoria elektroniczne. Wśród nagrodzonych firm pojawiły się Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, MAC Edukacja oraz firma Mebelland, której produkty zachwyciły zwiedzających. Pełna lista nagrodzonych dostępna na stronie internetowej www.edusalon.pl .

- Bardzo się cieszę, że wysiłki Microsoft na rzecz rozwoju polskiej edukacji zostały docenione – mówi Cecylia Szymańska-Ban, dyrektor edukacji w polskim oddziale Microsoft.- Nagroda za program „Szkoła w Chmurze Microsoft” jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ jednym z naszych priorytetów jest zwiększenie potencjału dydaktycznego szkół, jak również rozwój kreatywności i kompetencji uczniów oraz nauczycieli, poprzez stosowanie nowoczesnej technologii. Ogólnopolska sieć Szkół w Chmurze Microsoft zrzesza 38 modelowych instytucji, które są inspiracją dla innych. Szkoły te mają dostęp do najnowszego oprogramowania, spełniającego wszelkie normy bezpieczeństwa – dodaje.

Dobre praktyki polskiej oświaty zaprezentowane w Targach Kielce

Salon towarzyszył pierwszemu Europejskiemu Forum Nowych Technologii i Innowacji
w Edukacji,
którego inicjatorem było Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego.
W ponad 20 sesjach tematycznych wystąpili tacy eksperci jakprof. dr hab. Marta Bogdanowicz, dr hab. Jacek Pyżalski, dr hab. inż. Janusz Morbitzer. Łącznie w Centrum Kongresowym Targów Kielce od 5 do 7 października wystąpiłoponad 100 prelegentów z najlepszych uczelni i ośrodków naukowych w Polsce.  Prelekcje specjalistów, mówiły między innymi o szansach i zagrożeniach współczesnej edukacji, o nowych technologiach, które wspierają nauczycieli w pracy oraz o dobrych praktykach, jakie ośrodki oświaty powinny wziąć pod uwagę, aby jeszcze efektywniej pracować. Wśród tegorocznych gości Forum pojawili się również reprezentacji RUDN-University z Moskwy – Anna Ivanova  i Andre Lobanov.

- Zwiedziliśmy Salon dla Edukacji z ogromnym zainteresowaniem – mówi Anna Ivanowa.– Pomysł połączenia kongresu z targami, prezentacją produktów i firm był naprawdę bardzo słuszny. Jesteśmy pod wrażeniem zarówno wysokiego poziomu wykładów, jak i różnorodnej oferty firm, które mogliśmy tu zobaczyć. Sami też chcemy podzielić się ze specjalistami z polskimi naszym doświadczeniem i pomysłami jakie wdrażamy w pracy na naszym uniwersytecie – dodaje.

Reprezentanci moskiewskiego uniwersytetu to nie jedyni międzynarodowi goście pierwszej edycji Forum i Salonu Edukacji. Wystąpili również eksperci z Włoch, Czech i Ukrainy. Uczestnicy Forum nie szczędzili słów pochwały dla wykładu prowadzonego przez dr Eleonorę Palmieri z University of Mazareta, Włochy. 

Spotkanie kuratorów i wyróżnienia dla innowacyjnych szkół

W ramach Forum dla Edukacji  odbyło się spotkanie kuratorów i dyrektorów. Kuratorzy wytypowali innowacyjne placówki – dobre przykłady ze swoich województw, które prezentowały swoje osiągnięcia podczas kongresu oraz zostały uhonorowane wyróżnieniami. Wyróżniono 19 szkół z całej Polski. Ten pionierski projekt będzie kontynuowali w kolejnych edycjach Forum i Salonu dla Edukacji, ponieważ spotkał się z pozytywną reakcją branży. Szczególną uwagę przyciągnęła makietę 3D, którą zaprezentował Jacek Kawałek Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu.

– Chcemy, aby edukacyjne targi w Targach Kielce były miejscem prezentacji  najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć w kraju. Zależy nam na tym by inne szkoły również dzieliły się w ten sposób swoimi dokonaniami  – mówi Monika Szydłowska, menadżer Targów Kielce.