Gala Per Artem Ad Deum ważną częścią wystawy SACROEXPO

24 czerwca 2016

Gala Per Artem Ad Deum ważną częścią wystawy SACROEXPO

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO od 20 do 22 czerwca odbyła się w Targach Kielce. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum – Poprzez Sztukę do Boga.

Kapituła, której przewodniczył ks. bp dr Marian Florczyk, w tym roku w poczet nagrodzonych włączyła Antoninę Krzysztoń, Arvo Pärt oraz Arnaldo Pomodoro.

Podczas Gali Per Artem Ad Deum, odbywającej się w Sali OMEGA Centrum Kongresowego Targów Kielce, padło wiele pięknych i ważnych słow. Antonina Krzysztoń - polska pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów, która osobiście odbierała nagrodę nie kryła wzruszenia.

- Pierwsze co przychodzi mi do głowy to jest wdzięczność (...) Jestem wdzięczna Bogu, że dał mi możliwość śpiewania i za to, że na swojej drodze spotykałam tylu wspaniałych ludzi - powiedziała laureatka w czasie uroczystości.

W tym roku nie mogliśmy zobaczyć na scenie Arvo Pärt odbierającego medal. Estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej zapewnił nas, że Medal odbierze osobiście w przyszłym roku. Dzięki uprzejmości centrum poświęconego jego twórczości mogliśmy zobaczyć projekcję filmu traktującego o podejściu Arvo do muzyki.

Z kolei trzeci tegoroczny laureat Medalu Per Artem Ad Deum skierował do gości gali list otwarty. W liście czytamy - Wierzę, że w tym tak złożonym i chaotycznym okresie, w czasach płynnej nowoczesności i w społeczeństwie niepewności mamy potrzebę odnalezienia autentycznego wymiaru ludzkości pod sztandarem najgłębszych wartości duchowych, dodając, że jego zdaniem "idea duchowości w sztuce jest kwestią zasadniczą.

Gala Per Artem Ad Deum to również okazja do wręczenia medali honorowych SACROEXPO - im. JE Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa, JE Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka, JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego oraz doroczną nagrodę Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski MEDAL PER ARTEM AD EXCELSIS.

Zwieńczeniem uroczystego wręczenia medali i wyróżnień był koncert laureatki Antoniny Krzysztoń. Blisko 400 osób zebranych w Sali OMEGA miało okazję posłuchać jednego z piękniejszych głosów w Polsce. „Perłowa łodź”, „Jasność w ciemności świeci” czy „Rzepakowy Miód”  to tylko niektóre utwory jakich mieliśmy okazję posłuchać.

Wychodząc wielu gości dziękowało za możliwość wzięcia udziału w tak nasyconym kulturą wydarzeniu.

Zobacz zdjęcia: