Szkoły i uczelnie wychodzą na giełdę

22 marca 2016

Szkoły i uczelnie wychodzą na giełdę

Każdego roku setki młodych ludzi staje przed trudnym wyborem nowej szkoły, uczelni, bądź dodatkowego kursu. Choć często wybierają zgodnie ze swoimi marzeniami lub celami to mają wiele wątpliwości czy dokonują słusznego wyboru. Targi Kielce stworzyły miejsce, w którym ten wybór może być jeszcze bardziej świadomy.

Od 22 do 23 marca Centrum Kongresowe Targów Kielce zamieniło się w skarbnicę wiedzy o szkołach ponadgimnazjalnych, liceach, szkołach zawodowych, instytucjach i organizacjach oferujących dodatkowe zajęcia i programy dla młodzieży, jak również uczelniach z regionu i z kraju.

Blisko 50 ośrodków edukacyjnych zdecydowało się przedstawić swoją ofertę podczas Giełdy Szkół i Uczelni 2016. Każde stoisko cieszyło się dziś ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, na których czekało wiele atrakcji – gry, loterie, konkursy, pokazy i degustacje.

Zainteresowaniem cieszył się miedzy innymi Turniej Planszowych Gier Historycznych przygotowany na stoisku Instytutu Pamięci Narodowe, sokolnicy z Liceum Leśnego z Zagnańska czy pokaz kompanii reprezentacyjnej młodzieży z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Młodzież miała również okazję spotkać się z zawodnikami plusligowej drużyny siatkarskiej Effector Kielce oraz trenerem Dariuszem Daszkiewiczem.

Edukacyjna kariera cudzoziemców w Polsce

Jednym z punktów bogatego programu warsztatowo-konferencyjnego było spotkanie dla  blisko 70-osobowej delegacji z Ukrainy na temat możliwości i perspektywy kształcenia w Polsce dla cudzoziemców.

- Jesteście ogromnymi szczęściarzami. Wasze pokolenie może jeździć swobodnie po całym świecie, czego nie mogło choćby pokolenie Waszych rodziców. Kiedy jak studiowałem nikomu nie przyszło do głowy, że można studiować za granicą– mówił podczas otwarcia konferencji, dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce. – Swój język już macie opanowany. Teraz pora poznać inne kultury, inne obyczaje i języki. Gorąco do tego zachęcam – dodał.

Podczas konferencji zaproszeni eksperci z Kielc i Krakowa przedstawiili praktyczne aspekty związane z rozpoczynaniem  edukacji,  podejmowaniem  pracy  oraz  legalizacją  pobytu  w  Polsce  przez obcokrajowców.

Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, Targi Kielce oraz Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw”.

Wizyta edukacyjna ukraińskiej grupy w Polsce i organizowana konferencja to kontynuacja rozpoczętego w 2015 roku polsko-ukraińskiego projektu pod hasłem PL+UA=EU, polsko-ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczenia Europy.

Ciąg dalszy Giełdy Szkół i Uczelni

W drugim dniu Giełdy na zwiedzających czekają kolejne atrakcje i spotkania.

Zapraszamy do Centrum Kongresowego Targów Kielce 23 marca od 9.00 do 15.00.